Обявиха победителите в класацията на iLoveBulgaria за 2019г.!На второ място за 2019г. в класацията е Национален музей “Васил Левски” в Карлово. Музеят включва възстановената родна къща на Апостола на свободата, експозиционна зала с предмети и картини, свързани с Левски, както и параклис, в който се съхраняват косите му. През 2019г., Национален музей “Васил Левски” цели 6 пъти беше в топ 10 в месечните ни класации и успя да се класира на второ място в годишната класация.
Ето цялата класация:
1. Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство в гр. Трявна заслужено е победител в класацията на iLoveBulgaria за 2019г.! Музеят се помещава в Даскаловата къща и представя трите основни типа дърворезба – овчарска резба, резбата за украса на дома и най-красивата, но и най-трудна за изработване църковна резба. Едни от най-известните експонати на музея са двете резбовани слънца върху таваните на две от стаите на къщата. След второто си място в класацията ни през 2018 г., музеят успя да стане най-посещаваният туристически обект в България от потребителите на мобилното приложение iLoveBulgaria за 201ласация: 1.
3. Античен театър – Пловдив Античен театър ПловдивАнтичен театър Пловдив – победителят в класацията ни за 2018г., през 2019г. стана най-посещаван обект за месец февруари и още 5 пъти присъстваше в топ 10, но това не беше достатъчно и през 2019г. остана на трето място. Античният театър в Пловдив е разположен в Стария град, в седловината между двата хълма Джамбаз и Таксим тепе. Построен в началото на II в.н.е., по времето на император Траян (98 – 117), той е един от най-добре запазените антични театри в света.
4. Тракийски храмов комплекс – с. Старосел Тракийският култов комплекс в Четиньовата могила, на 4 км от с. Старосел, е открит през 2000 г. Това е най-големият открит досега тракийски царски комплекс с мавзолей. Датира се от края на V и началото на ІV в. пр. Хр. Тракийският култов комплекс при Старосел обхваща шест подмогилни храма, четири от които уникални, както и няколко царски погребения. Достъпни за туристически посещения са големият храм на Четиньова могила и храм “Хоризонт”. Тракийският храмов комплекс край с. Старосел беше на 8-мо място през 2018г., а вторите му места през ноември и декември 2019г. му помогнаха да се изкачи до 4-та позиция за изминалата година.
5. Музей „Неофит Рилски” – Банско Къща музей Неофит Рилски в БанскоТуристическите обекти в гр. Банско традиционно имат много посещения и в топ 10 за 2019г. има цели 3 обекта от града. На 5-то място е родната къща на Неофит Рилски, превърната в музей на бележития български възрожденец с енциклопедични знания и разностранни интереси. Строена през ХVІІІ век, тя е разположена в голям двор, ограден от масивни каменни зидове и тежка дървена порта. Типична е за банската архитектура и следва традицията на старите къщи-крепости.
6. Храм “Св. Троица” – Банско Църквата „Света Троица” се намира в центъра на Банско и е един от символите на курортния град. Освен, че е една от най-посещаваните забележителности в града, църквата е една от най-големите в България. До построяването на храм-паметника „Св. Александър Невски” в София, „Света Троица” е била най-голямата църква в страната. Кулата-камбанария в двора на църквата е изградена по-късно – през 1850 г., от Уста (майстор) Глигор Доюв. Тя е висока 30 м. и се счита за символ на град Банско. През 1866 г. на нея е монтиран часовник, изработен от самоукия бански майстор Тодор Хаджирадонов. Целият комплекс е определен като едно от най-ярките достижения на банската култура от епохата на Възраждането.
7. Костенски водопад Костенски водопадКостенският водопад е най-известната природна забележителност в община Костенец. Височината на пада на Костенския водопад е около 12 метра. Най-пълноводен е през пролетта, поради топенето на снеговете. През зимата често замръзва. В скалите до водопада е имало изкопана баня със седем извора, използвана от местното население, но тя е била разрушена при земетресение. Около водопада има пещери и скални образувания, които за защитени. Патриархът на българската литература – Иван Вазов, описва водопада в творбите си “Какво пее планината” и “Костенец – пътни бележки”.
8. Национален музей „Христо Ботев” – гр. Калофер В гр. Калофер – родното място на Христо Ботев, се намира и музеят, посветен на него, в който се съхраняват, опазват и експонират лични вещи, документи, издания, произведения на българското изобразително изкуство и др. материали, свързани с живота и делото на българския национален герой, неговото семейство и съратниците му. Националният музей „Христо Ботев” е изграден на мястото, където се е намирала последната къща на Ботевото семейство. Музейният комплекс е разположен в центъра на град Калофер, в парк „Ботева градина”. Той включва няколко обекта – мемориална къща музей, експозиционна зала, паметник на Ботев от 1930 г. и паметник на Иванка Ботева – майката на поета.
9. Местност “Рупите” – Храм-паметник “Свeта Петка Българска” Храм-паметникът „Св. Петка Българска” се намира в местността Рупите, на 10 км североизточно от град Петрич. Църквата е построена в непосредствена близост до къщата, в която е живяла пророчицата Ванга (1911 – 1996 г.). Храмът е открит на храмовия си празник на 14 октомври 1994 г. и е издигнат със средства, предоставени от Ванга. Храмът предизвиква голям интерес заради местоположението си, архитектурата си и необичайната художествена украса, при която не са следвани стриктно каноните на иконописта. Не на последно място тя е посещавана и заради връзката й с баба Ванга.
10. Музей “Никола Вапцаров” – гр. Банско Разположен в центъра на Банско, музеят е не само част от площадното оформление, но и един от символите на планинският град. Домът, в който е израснал поетът Никола Вапцаров, е отворен за посещения през 1952г., във връзка с удостояването на Никола Вапцаров с престижната Международна награда за мир. Така е поставено началото на музейното дело в Банско. В подреждането на експозицията участва майката на поета – баба Елена, тя и сестра му Райна са сред първите екскурзоводи. През изтеклите години музеят е реконструиран и обновяван няколко пъти, за да се стигне до последната експозиция, реализирана през 1992 година.
|